چرا کتیبه و پرچم بخریم؟

چرا کتیبه و پرچم بخریم؟ کتیبه و پرچم مهمترین وسایل ساخت و طراحی دکور محرم یا سن هیئت هستند. کتیبه‌ها همچنان که نشان ارادت هستند، به واسطه اینکه در بافت خود مهمترین فرازها و شعارهای محرمی و حسینی را دارند، شعار سال آن هیئت یا مجموعه مذهبی را نیز نشان می‌دهند.

چرا کتیبه و پرچم بخریم؟ طرای و فضاسازی هیئت از آن رو مهم است که می‌تواند در جهت دهی و غنی‌سازی فضای فکری و فرهنگی هیئت موثر باشد. استفاده از شعارهای محرم و بیان فرازهای مهم از مقاتل عاشورایی می‌تواند در بیان این ارادت و نهادینه‌سازی شعارها و آرمان‌های عاشورایی موثر باشد. از این روست که ساخت دکور محرم بخش مهمی از برنامه‌های هیئات مذهبی در محرم و صفر است.

کتیبه‌های مذهبی :

همه ما اولین کتیبه‌های مذهبی را در ساختمان اماکن مذهبی بویژه مساجد و بقاع متبرکه دیده‌ایم. کاشی نگاره‌هایی که از احادیث، آیات و اسماء الهی را بر تن خود نشانده‌اند. علاوه بر این برای مقاصد دیگر همچون بیان وقف‌نامه و متولیان این اماکن هم به کار رفته‌اند.

ذکر احادیث و روایات و قطعات منظوم و منثور دینی در کتیبه‌ها به مشروعیت این اماکن، و محبوبیت و جاافتادن مهمترین و کلیدی‌ترین فرازهای دینی کمک می‌کرده است. با پیشرفت زمان، کتیبه ها علاوه بر کاشی ها، کم کم به روی پارچه‌ها آمدند. بافتن پارچه های مخمل برای کتیبه و پرچم الهامی ویژه از کتیبه های تاریخی است. خیاط خانه های بسیاری در دل بازارهای قدیمی برای دوخت انواع کتیبه و پارچه به راه افتادند که در استفاده و رواج کتیبه اثربخش بوده است.

کتیبه هایی که معمولا نذر می‌شدند با ظرافت و دقت فراوانی گلدوزی می‌شدند و می‌رفتند تا روی دیوار خانه نصب شوند و بهانه روضه های خانگی شوند، گاه هم معطر شده و راهی کربلای حسین می‌شدند تا پیک ارادت محبان حسین(ع) باشند.

با آمدن فناوری های نوین و رواج چاپ دیجیتال، چاپ کتیبه و پرچم رونق فراوانی یافت و با وجود محدودیت دسترسی عموم به کارگاه‌های دوخت و طراحی کتیبه، امروز خرید کتیبه و سفارشی سازی کتیبه سرعت بیشتری گرفته و توانسته است به رونق مجالس مذهبی و هیئات دینی کمک فراوانی نماید.

فرم دانلود کاتالوگ فاطمیه 1401

برای دانلود کاتالوگ طرح های کتیبه هیئت و خانگی فرم زیر رو تکمیل کنید

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک دانلود کاتالوگ فاطمیه