روز مانده تا شروع محرم

مفهوم نمادهای علم عاشورا

مفهوم نمادهای علم عاشورا : علم و علامت از گذشته بین هیأتی ها و شیعیان از تقدس و ارزش منحصر به فردی برخوردار بوده است؛و تقدس آنها به سازندگان علم یا جنس مواد، آلیاژ و فلزی که علم از آن ساخته شده نیست بلکه رسالت اصلی که دارند این است که یاد کربلا و شهدای کربلا را در میان عزاداران و شیعیان زنده می کنند.
مفهوم نمادهای علم عاشورا : تیغه ها نماد حق طلبی شیعه است که هیچ وقت پوشیده و پنهان نمی مانند.تعداد تیغه ها 5 تن و 12 امام و 14 معصوم است. تیغه وسط نیز الله است که تعادل علم را حفظ می کند و بیشتر هم نمی سازند.با وجود پیشنهاداتی از سوی اهل هنر اما هیچگاه بیشتر از 15 تیغه ساخته نشده است.

شیر :

مجسمه ها یا پیکرهای فلزی شیر ،سمبل قهرمانی و شجاعت و توانایی بی نظیر امام حسین و اصحاب باوفای ایشان را بیان می کند که شجاعانه و تشنه همانند شیرهای قوی به پیکار با دشمن رفتند.همچنین در داستان ها اینطور آمده است حیواناتی مانند شیر برای یاری امام حسین آمده اند اما امام کمک آنها را قبول نکرده و بعد از شهادت امام ،این حیوانات در غم و اندوه از دست دادن این بزرگوار مویه سر داده اند.

شتر

شترهایی که مسئول حمل امام و خانواده و یارانش بودند در واقع همان شترهایی بودند که بعد از غروب غم انگیز عاشورا زنان و کودکان ستم دیده را به طرف شام هدایت کردند به همین مناسبت شتر سمبلی از مظلومیت و ستم دیدگی اهل بیت امام می باشد.

مرغ رخ :

مرغ رخ ،پرنده ای است با تمثیل انسانی که شاید از “براق”(اسب حضرت محمد در شب بزرگ معراج) تعبیه شده است.گویی شهدای واقعه ی عظیم کربلا توسط این مرغ به آسمانها صعود کرده و در فردوس خدای مهربان وارد شدند.

کبوتر :

نمادی از معصومیت و مظلومیت و گواه و خبررسان شهادت سرور و سالار شهیدان است در داستان ها چنین نقل شده است که کبوتران با خونین کردن بالهای خود به خون شهدای کربلا مردم مدینه را اینچنین آگاه کردند. همچنین از لحاظ نمادین کبوتر به عنوان زائر حرم اهل بیت نیز می باشد.

آهو :

آهو یا مرال این حیوان زیبا به جهت زیبایی قابل تحسینش و هم چنین آرام و بی آزار بودنش نمادی از مظلومیت و پاکی و معصومیت امام حسین می باشد و ظلم و ستمی که ناحق کوفیان و یزیدیان بر علیه او کردند که تاریخ هرگز این ننگ را فراموش نخواهد کرد.

اژدها :

مجسمه اژدها به صورت دهان باز،نمادی از سرانجام جزای بی شرمترین حاکم زمانه ،یزید بن معاویه است.آتشی که اژدها از دهان خود بیرون می فرستد نشان دهنده آتش سوزان جهنم است که دشمنان ظالم امام را شنکجه و جزا خواهد کرد.همچنین اژدها را می توان نمادی از جنیان دانست که در روز عظیم و تکرار نشدنی عاشورا در کربلا برای امداد به محضر امام شرفیاب شدند اما امام از قبول کمک آنها اجتناب کرد.

خروس :

خروس بعنوان یک حیوان آگاه کننده و خبر دهنده و همچنین نمادی از اذان گویی در نقش تزیینی در علم هنر نیز کاربرد دارد.

طاووس :

در تفکرات و مذاهب اسلامی طاووس سمبلی از حضرت مهدی (ع) عنوان می شود که در روضه الجنان در میان مومنین با زیبایی هرچه تمام تر خواهد درخشید.

زنگوله :

این وسیله نمادی از زنگ حیدر می باشد در زمانی که علم به حرکت در می آید طنین “حیدر حیدر “در همه جا پراکنده می شود.همینطور صدای زنگ خبر وقوع حادثه ای را می دهد که در حال رخ دادن است.

هدهد :

هدهد یا شانه به سر پیام رسان و پیام بری از روز محشر و کربلا است .

فانوس و شمع سمبل پاکی و بی آلایش بودن است.

پرهای رنگی :

قسمت بالای علم ،با پرهای رنگارنگ آذین می شوند که در سه رنگ سفید و سبز و قرمز است .پر سبز نشان دهنده سید بودن امام و خانواده اش ، پرقرمز نشان دهنده شجاعتها و از خود گذشتگیهای ایشان و پر سفید بیان کننده صلح و دوستی در دین اسلام است. در بعضی از علوم دینی از نقش اسب (نمادی از ذوالجناح)،نقش ابزار جنگی همچون تبر و سپر نیز استفاده می شود که همه نمادی از واقعه تکرار نشدنی تاسو عا و عاشورای حسینی است.

فرم دانلود کاتالوگ فاطمیه 1401

برای دانلود کاتالوگ طرح های کتیبه هیئت و خانگی فرم زیر رو تکمیل کنید

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک دانلود کاتالوگ فاطمیه
شماره جدید شبر