روز مانده تا شروع محرم

فضیلت استغفار در ماه رجب چیست؟

فضیلت استغفار در ماه رجب چیست؟ ماه رجب ماه بارش رحمت الهی بر سر مومنان است. در این مقاله چند روایت درباره فضیلت استغفار در ماه رجب گرد هم آورده‌ایم و در ادامه سخنان آیت لله جوادی آملی در این زمنیه را می‌خوانیم.

فضیلت استغفار در ماه رجب چیست؟ استغفار در فرهنگ اسلامی جایگاه بزرگی دارد. جای جای قرآن و احادیث توصیه به استغفار و طلب بخشش است. طبق سخنان ائمه، خداوند استغفار را در هر زمانی که باشد قبول می‌کند، اما زمان‌های خاصی هستند که مخصوص استغفار هستند. ماه رجب که به قول پیامبر اکرم (ص) “شهر الاستغفار” نام دارد (به معنای ماه استغفار) یکی از بهترین زمان‌ها برای استغفار است. فضیلت استفغار در ماه رجب بسیار زیاد است، زیرا در این ماه الطاف الهی بر سر مسلمین می‌بارد و بهترین فرصت برای استفاده کردن است.
فضیلت استغفار در ماه رجب
درباره فضیلت استغفار در ماه رجب افراد زیادی سخن گفته‌اند. هم ائمه معصومین (ع) و هم بزرگان و علمای دین. این بازتاب گسترده در روایات و توصیه‌های دینی نشان از اهمیت استغفار در ماه رجب دارد.
فضیلت استغفار در ماه رجب در روایات
۱. امام صادق (ع) در روایتی به نقل از حضرت محمد (ص) می‌فرمایند:

«ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را “أصب” می‌گویند، زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته می‌شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».»

۲. پیامبر اکرم اسلام حضرت محمد (ص) می‌فرمایند:

هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید:
«أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیک لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ»
و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالی برای او به رحمت و مغفرت و کسی که چهار صد مرتبه بگوید بنویسد برای او اجر صد شهید عطا فرماید.

۳. در کتب روایی و ادعیه ذکر شده است که کسی که در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید:

“أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ”
و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند کند و بگوید:
“اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی وَ تُبْ عَلَی”

اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضی باشد و به برکت ماه رجب، آتش او را مس نکند.
۴. همچنین توصیه شده است که در کل ماه رجب ذکر:
«أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ»
را بگویید تا خداوند رحمان و رحیم شما را ببخشد.

۵. سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم (ص) روایت کرده که :

هر کس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت حمد یک مرتبه و آیة الکرسی هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و سپس ده مرتبه بگوید:
«أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِی لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ»
حق تعالی برای او از روزی که این نماز را گزارده تا روزی که بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای که خوانده شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضی شود.

فضیلت استغفار در ماه رجب از سخنان بزرگان :


آیت الله العظمی جوادی آملی یکی از علمای تراز اول کنونی و مرجع تقلید هستند و در علم تفسیر شهرت بسیاری دارند. ایشان در یکی از جلسات درس اخلاق‌شان سخنانی درباره فضیلت استغفار در ماه رجب بیان کردند که از این قرار است:
ماه رجب، ماه استغفار است. وجود مبارک پیغمبر (ص) فرمودند: خودتان را با استغفار معطّر کنید (تعطّروا بالإستغفار لا تفضحنّکم روائحُ الذنوب). بوی بد گناه شما را رسوا نکند یک وقت می‌بیند انسان کاری می‌کند، حرفی می‌زند، جایی می‌رود، چیزی می‌نویسد یا چیزی امضا می‌کند که آبرویش ریخته است لذا فرمود: (تعطّروا بالإستغفار لا تفضحنّکم روائح الذنوب)

در ادامه توضیح دادند که باید از کار‌هایی که درست و غلط آن را نمی‌دانیم اجتناب کنیم تا دعا‌های ما (از جمله طلب استغفار) مورد قبول درگاه الهی واقع شود و اضافه کردند:
همه ما باید مواظب باشیم که این فضای دهان را مطهّر نگه بداریم چرا که فرمود: (طهّروا أفواهکم فإنّها طُرُق القرآن)

فرمود: دهانتان را پاک کنید؛ خب اگر غذای شبهه‌ناک وارد بشود حرف شبهه‌ناک بیرون بیاید این فضا را آلوده می‌کند و فرمود: اگر از فضای آلوده قرآن بیرون بیاید اثر ندارد! مگر نمی‌خواهید قرآن بخوانید مگر نمی‌خواهید با آیات الهی مردم را روشن کنید خب اگر شما از سرچشمه آب زلال گرفتید، ولی در یک کانال و مَجرا و شیر آلوده ریختید خب آلوده می‌شود و دیگر اثر هم ندارد. فرمود: دهان را پاک کنید خب دهان با چه چیزی پاک می‌شود تنها دندان که نیست زبان هست کام هست دندان هست فضا هست همه این‌ها را می‌گویند اگر غذای بد برود یا حرف بد بیرون بیاید این دیگر آلوده می‌کند لذا به ما گفته‌اند: (وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ) این‌ها رجس است آن وقت اخلاق کاری می‌کند که انسان واجد این شرایط می‌شود، و وقتی دعا کرد برای بیداری خاورمیانه آن دعا اثر دارد، وقتی دعا کرد برای استقلال کشورش اثر دارد، دعا کرد برای حلّ مشکلات مسلمان‌ها اثر دارد. “

از این توصیه‌های ارزشمند آیت الله جوادی آملی در میابیم برای استغفار در ماه رجب و غیر ماه رجب باید از تکرار گناه‌هایی که قبلاً به آن‌ها مشغول بوده‌ایم اجتناب کنیم. در غیر این صورت طلب بخشش که خود نوعی دعا کردن است بی فایده است.

فرم دانلود کاتالوگ فاطمیه 1401

برای دانلود کاتالوگ طرح های کتیبه هیئت و خانگی فرم زیر رو تکمیل کنید

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک دانلود کاتالوگ فاطمیه
شماره جدید شبر