روز مانده تا شروع محرم

تسبیح تربت و تسبیح کربلایی چه برکات معنویی دارد؟

تسبیح تربت و تسبیح کربلایی چه برکات معنویی دارد؟ تسبیح تربت که به آن تسبیح کربلایی نیز گفته می‌شود، به معنای تسبیحی است که از خاک یا غبار قبر امام حسین علیه‌السلام ساخته شده است.

تسبیح تربت و تسبیح کربلایی چه برکات معنویی دارد؟ ذکر گفتن با تسبیح تربت و حتی همراه داشتن آن مستحب است. امام صادق علیه‌السلام فرمو‌دند: هرکس تسبیحی از تربت قبر امام حسین علیه‌السلام همراه داشته باشد، تسبیح‌گو نوشته می‌شود؛ هر چند با آن تسبیح نگوید.

تاریخچه‌ی تسبیح تربت :

پس از آنکه پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله اذکار معروف «الله‌اکبر» و «الحمدلله» و «سبحان‌الله» را به دخترشان حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها آموختند، ایشان برای شمارش اذکار، مقداری پشم را بافته و ریسمانی درست کرده بودند و بر آن ه تعداد تکبیرات گره زده بودند و با آن تکبیرات را می‌گفتند. پس از شهادت حضرت حمزه سیدالشهدا در غزوه‌ی احد، حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها از تربت ایشان تسبیحی ساخته و به نخ کرده بودند و با آن تسبیحات را می‌گفتند. مردم نیز همین‌گونه عمل کردند. چون امام حسین علیه‌السلام در کربلا به شهادت رسید، به خاطر فضیلت فراوان تربت امام حسین علیه‎السلام این کار درباره تربت قبر آن امام شهید انجام گرفت.

تسبیح گرفتن از تربت امام حسین علیه‌السلام در بحارالانوار از امام کاظم علیه‌السلام آمده است که:

شیعیان ما از چهار چیز بی‌نیاز نیستند؛ یکی از آنها همراه داشتن تسبیح تربت است که از خاک قبر حسین علیه‎السلام درست شده باشد که تعداد دانه‎های آن ۳۳ تا

باشد. و در روایتی دیگر هست که از امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف سؤال کردند آیا جایز است تسبیح به طین قبر سیدالشهداء علیه‌السلام و آیا در او فضیلتی هست؟ پس نوشتند به خط مبارکشان؛ تسبیح کن که هیچ تسبیحی افضل از او نیست و از جمله فضل او این است که تسبیح کننده تسبیح گفتن را فراموش می‌کند و تسبیح را بی‌جهت می‌گرداند ولی ثواب آن تسبیح برای او نوشته می‌شود.

در من لایحضره الفقیه از امام صادق علیه‌السلام روایت شده است که فرمودند:

کسی که با تسبیحی که از تربت امام حسین علیه‌السلام درست شده است یک مرتبه استغفار کند، ثواب هفتاد مرتبه استغفار برای او نوشته می‌شود.

در تهذیب از قول امام معصوم نقل شده است که:

کسی که با تسبیح تربت حضرت سیدالشهداء ذکر «سبحان‌اللّه» و «الحمدللّه» و «لااله‌الا‌اللّه» و «اللّه‌اکبر» را بگوید؛ در مقابل هر عدد از دانه‌های تسبیح شش هزار حسنه برای او نوشته می‌شود و شش هزار گناه از او بخشیده می‌شود و شش هزار درجه بر درجات او افزوده می‌شود.

فرم دانلود کاتالوگ فاطمیه 1401

برای دانلود کاتالوگ طرح های کتیبه هیئت و خانگی فرم زیر رو تکمیل کنید

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک دانلود کاتالوگ فاطمیه
شماره جدید شبر