روز مانده تا شروع محرم

استخاره چیست؟

استخاره چیست؟ استخاره در لغت به معنی طلب خیر از خداوند کردن است که انسان های مومن هنگامی که در کاری درنگ و تامل دارند و خیر و صلاح کار خود را نمی دانند، به استخاره توسل می جویند. زیرا آنها معتقد هستند که خدای مهربان و آفریننده آسمان و زمین که تمامی قدرت های جهان در اختیار اوست می تواند انسان را به سمت نیکی ها هدایت کند.

نکات قبل از استخاره :

1- استمداد از عقل و فکر:

خواوند به بندگان خود نیروی عقل را بخشیده که به وسیله آن بتوانند درست تصمیم گیری کنند و سود و زیان کارهایشان را تشخیص دهند . یعنی انسان ها می توانند با نیروی عقل تصمیم بگیرند انجام و یا ترک کدامیک از کارهایشان به سود و زیانشان است . در این موارد که می توان با نیروی عقل تصمیم گیری کرد ، نباید به استخاره با قرآن و تسبیح پرداخت.

2- مشورت با افراد مطّلع:

در بسیاری از آیه های قرآن به مسله مشورت آن چنان اهمّیّت داده شده است که آن را از علائم ایمان دانسته است.قرآن مجید می فرماید:«وَاَمْرُهُمْ شُوری بَیْنَهُمْ؛ و کارهایشان به صورت مشورت در میان آن هاست».(سوره شوری، آیه 38) و نیز خداوند به پیامبر خود دستور می دهد که در کارهای مهم با یاران خود مشورت کند:«وَشاوِرْهُمْ فِی الاَمْرِ؛ با آنان مشورت کن!» . (سوره آل عمران، آیه 159) بنابراین هرگاه در امری به مشورت با افراد باتجربه بپردازیم و آنها نظر قاطعی در کاری را ابراز کنند، استخاره گرفتن کار عبثی است.

امّا اگر کار ابهام و پیچیدگی پیدا کرد و ابهام آن از طریق عقل خود انسان و از راه مشورت گشوده نشد و انسان را به سردرگمی دچار نمود و در حالت تحیّر و تردید فرو برد ، بهتر است فرد به استخاره روی آورد .
نخستین فایده استخاره با قرآن یا تسبیح این است که انسان را از حالت تحیّر بین می برد و رنجی که از تردید و دودلی حاصل می شود ، خلاص می کند . انسان در این زمان که تمام راه ها بر رویش بسته شده است از صمیم قلب و با خلوص تمام از پروردگار خود می خواهد آنچه که خیر و صلاح او است اعم از فعل او ترک نشان دهد.

استخاره چیست؟ انسان در مواقعی که راه چاره ای جز استخاره ندارد و دچار سردرگمی است ، اگر استخاره انجام ندهد بالاخره یا آن کار مورد نظر را انجام می دهد، یا انجام آن را ترک می کند. پس خیلی بهتر است که با خلوص نیّت از طریق استخاره توجّهی قلبی به خدا پیدا کند و از او بخواهد که آنچه مصلحت است به او نشان دهد.

انسان بعد از انتخاب راه خود بعد از استخاره می تواند با قاطعیّت و اطمینان بیشتری به راه خود ادامه دهد و در آن موفقیت کسب کند.

بهترین زمان برای استخاره :

روز شنبه از صبح تا ظهر و از ظهر تا عصر
روز یکشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا مغرب
روز دوشنبه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عشاء
روز سه شنبه از ظهر تا عصر و از عصر تا عشاء
روز چهارشنبه از صبح تا ظهر و از عصر تا عشاء
روز پنجشنبه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عشاء
روز جمعه تا طلوع آفتاب و از ظهر تا عصر استخاره گرفتن بسیار نیک است.

فرم دانلود کاتالوگ فاطمیه 1401

برای دانلود کاتالوگ طرح های کتیبه هیئت و خانگی فرم زیر رو تکمیل کنید

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک دانلود کاتالوگ فاطمیه
شماره جدید شبر